Sposób na efektywne malowanie ścian

Remont zawsze wiąże się z wykonaniem wielu mozolnych i długich prac, dlatego każdy wykonawca pragnie jak najbardziej ułatwić sobie trudy z nim związane. Istnieje coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które zastępują tradycyjne techniki. Podobnie jest w przypadku malowania ścian. Pistolety do malowania zbierają pozytywne opinie i dlatego zdominowały rynek. Powoli zastępują wałki czy pędzle i sprawiają, że remont przebiega szybciej.

Malowanie natryskowe — dokładne czy jedynie szybkie?

Jeśli chodzi o pistolet do malowania opinie są często podzielone z racji na efektywność wykonywanej pracy. Wiele osób, które nieumiejętnie korzystają ze sprzętu, twierdzi, że pokrycie ścian jest niedokładne. Dodatkowo złe rozpylanie koloru może powodować wysokie zużycie farby. Jednak warto zaznaczyć, że ten sposób malowania świetnie sprawdza się w szczególności na dużych powierzchniach i może stąd błędne przekonanie o niskiej wydajności tego urządzenia. To właśnie podczas rozpylania koloru najbardziej ekonomicznie korzysta się z farby.

Warto zaznaczyć, że użycie pistoletu do malowania to najlepszy sposób na pokrycie ścian o dużych nierównościach i chropowatych powierzchniach. Tam, gdzie wałek będzie niewystarczająco precyzyjny, malowanie natryskowe z pewnością sprawdzi się idealnie.

Jak najłatwiej pomalować sufit?

Wiele osób zmaga się z problemem przy malowaniu w chwili, kiedy trzeba zmierzyć się z ciężko dostępnymi miejscami lub sufitem. Zazwyczaj praca na drabinie jest mniej efektywna, a dodatkowo dłuższe trzymanie rąk w górze potrafi bardzo zmęczyć. Tutaj z pomocą przychodzi malowanie natryskowe. Po dokupieniu specjalnej przedłużki do pistoletu praca będzie prosta i zdecydowanie mniej męcząca. Czas, w którym sufit zostaje pomalowany przy pomocy agregatu, jest nieporównywalnie krótszy do pokrywania powierzchni wałkiem.

Minusy malowania natryskowego

Niestety malowanie powierzchni pistoletem posiada nie tylko wiele zalet, ale również kilka wad, a należą do nich:

  • potrzeba zabezpieczenia powierzchni — ważne jest, aby przed użyciem pistoletu dokładnie zabezpieczyć miejsca, których nie chcemy pokryć farbą. Niestety malowanie natryskowe wiąże się z dużym rozpylaniem koloru w pomieszczeniu. Właśnie dlatego podczas malowania ścian należy zabezpieczyć sufit i podłogę.
  • nieumiejętne używanie agregatu — brak umiejętności malowania pistoletem sprawia, że praca jest mniej wydajna, a przez to często dłuższa. Jednak nie stanowi to większego problemu, ponieważ bez problemu można doszkolić się z malowania natryskowego.

Malowanie natryskowe przy użyciu pistoletu ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Przy czym liczba osób stosujących tę metodę jest naprawdę duża, a z czasem staje się coraz większa. Malowanie z użyciem tego sprzętu zyskuje popularność, ponieważ przyspiesza pracę oraz pozwala na niewielkie zużycie farby. Ważne jest, aby przed malowaniem zabezpieczyć powierzchnię oraz zaczerpnąć wiedzy dotyczącej malowania natryskowego. Jeśli zastosujemy się do wskazówek, wszystko powinno się udać.