Jak będzie wyglądać elektryka, kiedy wydobędziemy wszelkie surowce?

Węgiel, gaz lub ropa kiedyś się skończy, a to oznacza, że człowiek będzie musiał pomyśleć o zastąpieniu dotychczasowych źródeł energii innymi. Większość elektrowni pracuje wyłącznie za pośrednictwem wydobywanego węgla, a także gazu i ropy. To właśnie te surowce powodują, że mamy w naszych domach prąd a tym samym światło i całą elektryczność. Bez tego dobrodziejstwa człowiek cofnąłby się ponad 100 lat do tyłu.

W dużej mierze nasze dotychczasowe istnienie opiera się na elektryczności. Każdy z nas jest przyzwyczajony do światła i przyjmuje to za pewną rzecz, coś naturalnego i oczywistego. Natomiast czy potrafilibyśmy żyć bez elektryczności? Jak będzie wyglądała elektryczność kiedy skończą się surowce naturalne?

Odnawialne źródła energii

Jeżeli dziś energia wytwarzana jest z surowców typu gaz czy też węgiel, za jakiś czas możemy potrzebować czegoś innego, ponieważ te źródła kiedyś się skończą. Za około 50 lat możemy mieć problem z energią jeżeli nie pomyślimy o czymś alternatywnym.

Odnawialne źródła energii są tym, czym możemy zastąpił dotychczasowe surowce naturalne. Do źródeł odnawialnych możemy zaliczyć biomasę, biopaliwa, energię wiatru, energię grawitacyjną wody, energię słoneczną czy też energię geotermalną. Te alternatywne opcje mogą okazać się jedynym źródłem energii za kilkadziesiąt lat. Przede wszystkim będzie to energia wytwarzana z odnawialnych źródeł energii, które nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji. Tym samy powietrze na ziemi będzie o wiele czystsze i świeższe.

Już dziś wykorzystujemy na przykład energie ze słońca. Głównie za pomocą paneli słonecznych przetwarzamy energie słońca (promienie słoneczne) na prąd elektryczny, który możemy wykorzystywać w naszych domach jak i również używać do różnych innych zastosowań, które wymagają energii elektrycznej. Panele słoneczne są coraz to bardziej popularne i zyskują duże grono zwolenników. Jest to energia jak najbardziej niezagrażająca środowisku naturalnemu. Coraz częściej energia słoneczna zasila lampy uliczne, znaki drogowe, a także jest nowoczesnym rozwiązaniem dla samochodów elektrycznych, które również powoli zyskują na popularności.

Także energia pozyskiwana z wiatru jest dzisiaj stosowana. Liczne elektrownie wiatrowe zamieniają ją w energię elektryczną za pomocą specjalnych turbin wiatrowych. Energia uzyskana w ten sposób jest ekologiczna oraz czysta, ponieważ wykorzystujemy do jej produkcji tylko wiatr tak samo jak w przypadku słońca.

Oprócz znanych nam odnawialnych źródeł energii jak siły wody, słońca, wiatru prowadzone są eksperymenty nad energią pozyskiwaną z wody morskiej czy też wodoru.