Pierwsze prototypy aut elektrycznych pojawiły się już w XIX wieku, wcześniej nawet niż samochód spalinowy. Pojazdy te nie osiągnęły wówczas sukcesu. Masowa produkcja rozpoczęła się dopiero w połowie lat 90. XX wieku i z roku na rok rośnie. Szacuje się, że w 2016 w samej Unii Europejskiej sprzedano 8 milionów takich samochodów, a niemal każdy producent posiada elektryczne modele w ofercie. Mimo wzrastającej popularności ten środek transportu nadal budzi wiele kontrowersji.
Pierwszym skojarzeniem z samochodami elektrycznymi jest ekologia. W końcu nie emitują one spalin i mogą być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr lub słońce. Zmniejsza to lokalne zanieczyszczenie powietrza spalinami, a także redukuje emisję gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem paliw kopalnych. Niestety, w Polskich warunkach przeważająca większość prądu pochodzi z elektrowni węglowych, a więc szkodliwe substancje nadal są uwalniane do atmosfery. Niemniej, w szybkim tempie następuje rozwój odnawialnych źródeł energii, więc auto elektryczne może być inwestycją w bardziej ekologiczną przyszłość.
Samochody elektryczne zapewniają wysoki komfort jazdy. Są niemal bezgłośne, a steruje się nimi łatwo i płynnie. Lepiej niż samochody spalinowe trzymają się nawierzchni, a na zakrętach wytrzymują większe siły odśrodkowe. Jest to zasługa umiejscowionego niżej środka ciężkości pojazdu.
Kolejnym atutem są niższe koszty eksploatacji. Ładowanie samochodu jest tańsze niż analogiczna wizyta na stacji benzynowej – przejechanie elektrykiem 100 kilometrów to koszt około 8 złotych. Również koszty napraw są zdecydowanie niższe. Auta elektryczne posiadają mniej elementów ruchomych, nie wymagają wymiany oleju i filtrów. Poprawnie eksploatowana bateria jest w stanie posłużyć nawet dziesięć lat.
Największym problemem związanym z pojazdami elektrycznymi jest ich zasięg. W zależności od modelu są w stanie przejechać na jednym ładowaniu od 150 do ponad 300 kilometrów. Sieć stacji ładowania w Polsce rozrasta się, jednak nadal punktów takich jest około 350 na terenie całego kraju, głównie w większych miastach. Ładowanie trwa znacznie dłużej niż klasyczne tankowanie. Zazwyczaj jest to kilka godzin. Niewielki zasięg samochodów elektrycznych i długi czas sprawiają, że auta te nie sprawdzą się w dalekich podróżach.
Auta elektryczne mają zdecydowanie wiele zalet. Idealnie pasują do roli miejskiego samochodu. Są ciche, bezpieczne i komfortowe. Na dłuższych dystansach nie są w stanie w pełni zastąpić samochodów spalinowych. Niemniej spodziewać się można szybkiego rozwoju tej technologii w najbliższych latach.